Oliver Perry Smith

11. února 2015 v 22:00 | Milan Pekky Bouška |  Z historie

...byl asi velkej machr !


Před První světovou válkou se hlavně v Saském Švýcarsku objevil horolezec z jiného kontinentu ale byl spíše jak z jiné planety. Jmenoval se Oliver Perry Smith(*11.10.1884). Přijel za matkou do Drážďan v roce 1902 z Filadelfie v USA a stala se z něho legenda.

Ve škole na místní Technice se Oliver seznámil s místními lezci a velmi brzy po svém příjezdu začal "škodit" v Sasku, což mu zůstalo až do jeho 28 let, kdy lezení pověsil na hřebíček.


Jak vzpomíná Albert Kurze v ročence Jahrbuch für Turistik, 1954: "První květnovou neděli roku 1902 jsem s kamarádem lezl na věž Hinterer Ganskofel, když tu na mě z komína vedoucího na vrchol dolehne gejzír nadávek a hekání namixovaný slovem "goddam". Po několika minutách z komína vylezl mladík, chvíli váhal, pak nás pozdravil a sedl si vedle nás na polici pod vrcholovou stěnkou. Hoch měl na sobě okované boty, anglický sportovní kostým a široký klobouk.
Vysvětlil nám, že v těch botách vrcholovou stěnku sólo nezdolá, tak jsem vylezl na vrchol a nabídl mu druhý konec lana.

Představil se jako Oliver Perry Smith z Filadelfie a říkal, že zde trénuje na výstupy v Alpách…a tak začalo jedno velké horozeleckého přátelství. Každou neděli jsme pak jezdili lézt společně.

O další akci je dochovaná zpráva z dopisu příteli Fehrmannovi z roku 1908. Perryho slovy, komentujícími prvovýstup na věž Haupt Drilling: "Hoyer stál vedle hladkého žlabu, Hünig na jeho ramenou, zatímco já jsem z boku Hüniga nadzvedával, až konečně dosáhl na chyt a překonal tak obtížné místo. …Následoval traverz vpravo a 5 metrů nahoru…Hünig již zkušeně lezl po mojí ruce, pod vrcholem se však objevily potíže a on spadl na moje záda, ve vzduchu se přetočil, trefil hlavou skálu. Krev tekla proudem, zabarvujíce pískovec do ruda. Za chvíli se Hünig posadil na polici a proklínal Boha a svět vůbec…bylo jasné, že vrchol musím zdolat já, zvláště když pod věží bylo početné obecenstvo z drážďanského lezeckého oddílu Schwarzer Komin, jehož někteří členové nesli černou vlajku se smrtkou - znakem jejich oddílu. Po mnoha pokusech a zatlučení kruhu jsem o půl třetí stanul na vrcholu a vztyčil naši vlajku. Dobral jsem své spolulezce a musím říct, že bez nich by tento výstup nebyl možným. Věž je 31 metrů vysoká, mnohem vyšší než jsem myslel a konečně jsem zavřel hubu Löschnerovi." (Paul Löschner byl tehdy jedním ze špičkových lezců, který se o výstup na Haupt Drilling pokusil dříve a shledal to neslezitelným.)

Fehrmann na svého kamaráda vzpomíná: "Perry-Smith byl nejsilnější osobností, kterou jsem kdy potkal. Měl talent dělat věci monumentálně… ať už šlo o hledání prvovýstupů ve skále či v ledu, či noční rallye s jeho Bugatti, popřípadě v přátelských pitkách. Nebyl rozhodně svatým a ani jím být netoužil. Pouze málo lidí opravdu vědělo, že pod jeho někdy drsnou šlupkou bije ušlechtilé srdce."

Oliver se za volantem svého Bugatti. Vedle něho sedí přítel Rudolf Fehrmann.

Vybrané Saské(G.T.) výstupy Perryho:

1. března 1903 vstoupil na saskou scénu Oliver Perry-Smith společně s Albertem Kunzem svým prvním prvovýstupem na Falkenstein cestou Kunzeweg IV.

19. září 1905 Oliver dělá stoj na hlavě na vrcholu Barbariny poté, co byl první, kdo jí vylezl...

27. května 1906 první výstup na Jungfer - "Alter Weg" VII. Je to první cesta ve stupni VII (UIAA VI-), dnes spíše za šest, díky erozi chytů, D.E. - ale pozor, z police je to ke kruhu (jedinému na cestě) sakrametsky daleko.

24.červen 1906 výstupem "Perrykante" VIIb na Spannagelturm v Bielatalu poprvé dosažen stupeň VIIb (VI UIAA). Opět O. Perry-Smith, tentokrát s Arthurem Hoyerem.

3. září 1906 další, tentokrát spárové VIIb - "Südriss" VIIb na Dreifingerturm - Rudolf Fehrmann a Oliver Perry-Smith.

9. září 1906první výstup na Teufelsturm - "Alter Weg VIIb (VIIc)" čtveřicí Oliver Perry-Smith, Walter Hünig, Arthur Hoyer a Rudolf Fehrmann. Ve své době považován za nejobtížnější výstup. Je to i nejtěžší prvovýstup Perryho Smithe. D.E. - Mimochodem je to velmi nebezpečná cesta, málo lezená, všichni raději při výstupu na tuto monumentální věž volí těžší cestu Talweg VIIIa. Výstup vedl sedmnáctiletý Walter Hünig, spolulezci mu byli Oliver Perry-Smith a W. Baudisch.

Někdy překvapoval kamarády kanadskými žertíky přestože byl Američan, třebaže na vrchol věže potajmu vynesl kolo. Tak ho v roce 1912 na fotografii zachytil Walter Hahn.

Další neuvěřitelné kousky:

Vylezl ve své době jako jediný na světě Matterhorn 13 krát - jednou ve tmě.

Bez jištění vylezl na Eiffelovku.

Během zimy v Evropě, zpropagovával lyžování a stal se první americký mezinárodní lyžařský šampion. Vyhrál rakouské skokanské a běžecké tituly v roce 1914.

Byl jednou zatčen za opíjení a narušování pořádku v obci Bad Schandau. G.T. - V roce 1907 byl na tři měsíce internován na zámku "Sonnenstein" . V amoku ohrožoval své okolí pistolí, demoloval nábytek a vše v okolí. Po zatčení v Bad Schandau ale uprchl z cely. Byl deportován do USA ale vrátil se.

Vlastnil Bugatti se kterým jezdil ďábelsky rychle nejen do skal, ale po celé Evropě. Několikrát se proto dostal s policií do velkých potíží.

Do USA se vrátil před První světovou válkou v roce 1914 se svou ženou Agens a tříletým synem Illkem a do Saska se již nikdy nepodíval. Své syny od lezení odrazoval slovy, že je to příliš nebezpečné, a podporoval je v lyžování.

Jak řekl jeden z dnes již stovky nestorů Labského lezení, Dan Eminger: "Jaktože o něm ještě Hollywood nenatočil film !"

Zemřel v 13. května 1969. Čest jeho památce !

11. 2. 2015. sestavil: Milan Pekky Bouška.
Doplněno od: Eminger Dan(D.E.) a Gerhard Tschunko(G.T.) další - Komentáře k článku.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radim S. | 12. února 2015 v 10:36 | Reagovat

V noci jsem to četl! Dobrá práce!

2 Ema | 12. února 2015 v 12:22 | Reagovat

Ahoj,
Doplnil jsem tam červeně pár slov k výstupům (které jsem sám lezl). Mám pocit, že udělal ještě další prásky, které jsou dnes za VIIb – VIIc, možná i těžší, to bych se musel poradit s dalšími ze stovek nestorů, ale předpokládám, že pro článek v Přehledech je to jedno.
 
Pak jsem ti tam odstranil čárku za slovem Matterhorn, protože věta vyzněla, jako by vylezl jediný na Matterhorn. Přidal jsem otazníky za „zavedl lyžování“. To zcela jistě nezavedl (viz. pan hrábě Harrach a spol.) doporučuji opravit na – zpopularizoval.
 
Jinak hezký článek. Chválím a podepisuji v plném rozsahu.
 
Ahoj Éma

3 Gerhard Tschunko | 12. února 2015 v 14:37 | Reagovat

U nás Perry-Smith má tyto prvovýstupy. V Hřensku.

Malý Pravčický kužel severní cesta klas.V. v roce 1905

Homole cukru  severovýchodní spára klas. V. v roce 1909
Spolulezcem byl Rudolf Fehrman.

V Alpách Guglia di Brenta /Campanile Basso/  Fehrmanverschneidung klas. V.
Je nazvána po Fehrmanovi, ale celou cestu vyváděl Olliver Perry-Smith.

Člen saského lezeckého oddílu "Černý komín", který tehdy združoval nejlepší lezce v Sasku.

Byl to velice odvážný lezec, někdy i hazardér, proto také zdolal na tehdejší dobu ty nejtěžší cesty. Vlastně zavedl v Sasku 6. stupeň obtížnosti, dnešní 7. stupeň.

Snad ti to stačí. Zdravím. Gerhard.

4 P.K. | 13. února 2015 v 18:09 | Reagovat

Jo, Smith byl velkej borec.

5 Oblac | 14. února 2015 v 20:20 | Reagovat

To čumím. Je to skvěle napsáno..  Není co opravovat.

6 pekky | 15. února 2015 v 20:48 | Reagovat

Díky, práce to byla to néže né, hodně mě to bavilo.

7 menoruze | 16. února 2015 v 9:56 | Reagovat

+!!!

8 Rosťa | 17. února 2015 v 15:23 | Reagovat

ahoj, pěkný, byli to borci VII v té době a s tím vybavením...,

9 Pavel Nováků | 18. února 2015 v 15:15 | Reagovat

Čauky Mílo,
Článek jsem četl už minulý týden, když jsi ho posílal. Dobrej řízek!! Myslím, že nejvíc pláče Ema, že ho nepoznal…   J

10 Ema | 18. února 2015 v 15:18 | Reagovat

Ahoj,

Článek, který jsi mi poslal jako finální nemá nic opraveného, takže tam vypadá náš Oliver jako jediný, kdo kdy vylezl na Matterhorn a jako první člověk, který zavedl v Evropě lyžování + nějaké ty opravy stran lezení, což ovšem není podstatné. Rozeslal jsem článek svým kamarádům lezcům a mám docela zajímavé odezvy jak na lezeckou část, tak na osobní bouřlivý život. Tak na to mrkni a možná by stálo za to, ještě to trochu doplnit.

Ahoj Éma

11 pekky | E-mail | 18. února 2015 v 15:36 | Reagovat

Tak já to teda zkusím i přesto že sem v češtině hodně hendikapovanej.

12 Ema | E-mail | 18. února 2015 v 15:39 | Reagovat

Ahoj chlapci,
Zasílám článek o našem velkém vzoru a dobrodruhovi, který napsal (sestavil) Pekky Bouška a vyjde v Ústeckých přehledech. Prosím o případné doplnění a korektury, kdyby Vás něco napadlo. Sám jsem tam červeně vyznačil, co se mi jako nezdálo. Veškeré opravy vítány.

Ahoj Éma

13 Jirka M. | 18. února 2015 v 15:42 | Reagovat

Ahoj,

je chvályhodné, že by se v některé ústecké tiskovině měla objevit zpráva o OPS. Článek dobře sestavený, ale jak uvádíš, jedná se o velikém Oliverovi a Hollywood stále mlčí, domnívám se tedy, že by tomuto "živlovi a rebelovi" mělo být věnováno více prostoru (vůdčí osobností jeho doby a násl., byl ovšem Rudolf Fehrmann, jeho práce na celém poli v historii pískovcového lezení je nesměrná, bohužel "angažovanost", ač pro věc lezení, v "Dritten Reichs", se stále neodpouští!).

Za zmínku by stál i nějaký výňatek z prvoprůstupu na Barberinu (v historii Saského lezení je to nádherně popisováno, bylo asi fantastické, jak po dobytí věže na vrcholu dováděli a řádili, místní oráč vypřáhl pluh a běžel vše oznámit do Pfaffendorfské šenkovny - Barberine zdolána, a tak tam pak už na ně čekali ....).

Jak už to bývá, k jeho dobrodružné povaze samozřejmě patřily i mnohé "avantýry" s děvčaty a paničkami, i ta Bugatti provázejícího jej na jeho neskutečných výpravách, byl vlastně jakýsi dar od "uspokojované" šlechtičny (snad někde v listinách dohledám) - no nějak mě to vše připomíná náš sladký život ve skalách na přelomu 70/80 let minulého století (lezení, pařby a děvčátka:-) ), než pak přišli sportovci a králové tréninků.....

Mělo by se doplnit, že OPS uskutečnil historicky první trojkový přeskok! a to prvovýstupem na věž Verlorener Turm (Rathen) a sám a ještě to datum, takže vyhrabáno měl určitě slušně.

Velmi ceněna je jeho cesta na Daxenstein - Perryriss (zřejmě jeho poslední prvovýstup před odjezdem).

V přílohách posílám ke studiu nějaké skeny. Hauptdrilling - nesportovní stavění, prvovýstup jim nebyl uznán - takže ta naše stavění..... Chronologie kolem Barberiny - těch mrtvejch a zmrzačenejch.....

Jirka

14 Rosťa Hor | 18. února 2015 v 15:45 | Reagovat

Ahoj Emo,

nemel by tam doplnit i ten vystup na Hauptdrilling, kdyz uz tam o nem dlouze mluvi.
Je to mimochodem se stavenim VIIc (IXa bez staveni), takze taky urcite jedna z nejtezsich jeho cest.
Podobne jakou u Teufelsturm se tam vice leze nejake VIIIa. Mas Hauptdrilling zkompletovanej?

Mej se,
Rosta

15 Hunt | 18. února 2015 v 16:34 | Reagovat

Myslím že Jára da Cimrman (JdC) mu hodně záviděl !

16 Gilby | 26. února 2015 v 10:11 | Reagovat

Clanek o horolezci zdarilej, tezkej jezdec, tu vez bych chtel videt
g

17 Pok | 18. června 2015 v 9:54 | Reagovat

Kdysi (2009) jsem o nem take psal - http://fotonec.blogspot.com/2009/08/normal-0-21-false-false-false.html

A ta jeho cesta na Teufelsturm je fakt pekna, takova pestra, nikterak dlouha, ale je tam jedno dost zajimave misto...kazdopadne na druhem jsem byl rad:)

18 Williamletly | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 22:25 | Reagovat

You actually revealed this very well.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama