Vyžvejklá Bambule

2. listopadu 2007 v 17:48 |  Pozvánky - Akce
Vyžvejklá Bambule uvádí :
Acta Sudetica
Planetárium Teplice 3.11.2007 v 18.30hod.Pro přespolní zajištěno ubytování, případně kolega do noci strávené v příjemném prostředí hospod a ve finále nonstopu Golden Nugget! Přijďte a shlédněte premieru filmu, který stál Vyžvejklou Bambuli jednoho člena! V Ústí budou 21.11.07 Aula V.Š od 20hod. plagát v celém článku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 paya | 6. listopadu 2007 v 17:37 | Reagovat

24. 11. tuším od 18,00 na Újepu v Ústí.

2 Jaroslav Balvín ml. | E-mail | 14. listopadu 2007 v 21:49 | Reagovat

Tisková zpráva

Nový film kontroverzní umělecké skupiny Vyžvejklá Bambule představí v labskoústeckém Filmovém klubu Aula samotní tvůrci

Kromě happeningů a live performancí se severočeský radikální balet Vyžvejklá Bambule věnuje v posledních několika letech i filmařině. Po titulech 666 m. n. m. a 24.8° C přichází tvůrčí tandem Radim Neuvirt–Petr Stejskal s filmem Acta Sudetica. V něm sledujeme pět příběhů ze Sudet, které ovlivnily zásadní události 20. století: II. světová válka, německo-sovětský pakt o neútočení, vyhnání Němců, politické procesy padesátých let a odvázaná léta šedesátá. Stavba nového snímku je značně rozvolněná a nejednoznačná a opět se setkáváme s typickými znaky poetiky Vyžvejklé Bambule: to jsou patafyzika, improvizace, boření mýtů a zakládání nových, míchání historie se science fiction atd. na straně obsahu, práce s neherci nebo divadelní prvky ad. na straně formy. Oproti předchozím počinům party, která má kořeny v porevolučním kulturním kvasu a je spojována s nevázaným a nevážným buřičstvím, zde tragédie překvapivě dohání grotesku. To spolu se zvýšenými nároky na scénografii a kostýmy a se zdokonalením postprodukční práce činí z Act Sudetica asi dosud nejzávažnější počin Vyžvejklé Bambule.

Teplické básnířce a prozaičce Svatavě Antošové z filmu utkvělo v paměti toto: „Pusté březové háje, polozřícená Boží muka, zapomenuté mýty, ruiny příhraničních domů a trosky lidí. Monstrózní Koldům v Litvínově, dělnické pomníky, studenými kachlíčky obložené výslechové místnosti, politické procesy v přímém přenosu.“ (Pako 14/2007). Místy až syrové a doslovné pasáže jsou ale často zlehčovány ironií; německý voják Franzi (Patrik Linhart) ve filmu říká: „Kdyby vůdce šel víc na východ, řekli bychom si zen, bratře, a šli bychom dom. A že to takhle dopadlo, za to můžeš ty, ty a ty taky, Honzíku kotlíkáři.“ O další originální hlášky v Actech není nouze; např. cikánská vědma kombinovaná s prostitutkou říká kolemjdoucímu: „A co mojí mindžu, pánko moj, mojí mindžu bys vidět nechtěl?“

Dva zhruba hodinové bloky filmu o několika mužích, jimž se historie Sudet krutě svezla po hřbetě, protne živé vystoupení tvůrců. V obou případech se můžeme těšit na skvělé herecké výkony Radka Háska, Jiřího Blackfoota Šerého a dalších zajímavých person současného severočeského undergroundu. Ve Filmovém klubu Aula na Pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně, České mládeže 8 proběhne ústecká premiéra filmu Acta Sudetica za účasti tvůrců ve středu 21. 11. od 20.00. Vstup je zdarma.

3 Zen Rohatý-Nasraný | 3. prosince 2007 v 20:17 | Reagovat

Připadlo mi, že Acta Sudetica je poměrně krátkej film (možná jsem se do něj tak ponořil, nebo jsem na chvíli usnul), nicméně velice údernej. Asi kdyby se to více natahovalo, tak by to ztratilo ten správný spád (to byl – podle mého názoru – případ třeba toho jinak výborného filmu s tim vrtulníkem = "666m n.m." = ten kdyby se tak o třetinu sestříhal, dostal by náležitý spád). Acta Sudetica se již svojí uměleckou vybroušeností blíží naprosté dokonalosti – od scénáře, přes výbornou režiii a skvělou kameru k impozantním hereckým výkonům. Jedinou výtku – a to pouze technického rázu, bych měl ke stále ještě né úplně dokonalému sejmutí a zpracování zvuku. Pravděpodobně by byl potřeba vyšší rozpočet, a zvlášť u exteriérových scén použít postsynchrony. Nicméně tento v podstatě pouze technický detail nemůže nijak zkalit nevšední kulturní zážitek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama