Meteorologové začali předpovídat nebezpečnost klíšťat

3. června 2007 v 13:17 | Milan Pekky Bouška |  Názory - Články
Pozór jsou to velký svině! Čím je ale pacient starší, tím se s klíšťovou encefalitidou složitěji vyrovnáva. "Závažnost nemoci u starších se projevuje vyšším počtem obtíží," Starší lidé také častěji chorobě podléhají.
Možnost podívat se před výletem do přírody, jak aktivní jsou klíšťata nabízí nově Český hydrometeorologický ústav.Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem na svých stránkách předpovídá, jak rizikové bude setkání s klíštětem v příštích třech dnech.

Podle aktuálního sdělení potrvá do neděle nejvyšší riziko, tedy třetí stupeň aktivity klíšťat. Při něm lékaři doporučují používat při pobytu v přírodě repelent. Lidé by také neměli vůbec vstupovat volně do smíšených a listnatých lesů, pohybovat by se tam měli pouze po cestách.
Také při druhém, středním, stupni aktivity klíšťat by lidé měli používat repelenty a neměli by si sedat a lehat v porostech. Nebezpečí se v tomto případě může nejčastěji skrývat v křovinách a bylinném porostu zejména na okrajích lesů, potoků a řek a v listnatém mlází.
Ani při nejnižším stupni aktivity klíšťat by lidé neměli zapomínat použít repelent, neměli by si také volně sedat a lehat v porostech. Do přírody se však mohou vydat bez omezení.
Při všech stupních aktivity klíšťat platí pro prevenci nakažení pravidlo pravidelných prohlídek těla. Zda se klíště na těle neusadilo, by lidé měli kontrolovat ráno i večer.
Letošní výskyt klíšťat je podle lékařů kvůli mírné zimě větší než obvykle. Klíšťata byla totiž kvůli nedostatku sněhu a mrazu aktivní celou zimu. Encefalitida, která má dvě fáze, může způsobit těžkou obrnu. Zpočátku je podobná chřipce, ale pak nastoupí poněkud razantněji. Doprovází ji zvracení, vysoké horečky, křeče a obrna.
Podle statistik je klíšťat nejvíce v červenci a srpnu, takže jarní očkování by mělo zaručit, že si tělo stihne vybudovat dostatečnou obranu. Další chorobou způsobenou klíšťaty je borelióza. Sice tak zákeřná není, může ale způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Na rozdíl od encefalitidy se borelióza dá léčit antibiotiky. Ale jen do druhýho stádia ! Je to jako sifl !!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 blackfoot | E-mail | 4. června 2007 v 8:51 | Reagovat

Nechápu proč se pořád na tyhlety klíšťata nadává, vždyť jsou také malinkou nepatrnou součástí naší ohrožené fauny. Paradoxně pak vadí i environmentalistům, Greenpeace, entomologům a jiným ekologickým hnutím. Každý sbírá motýli, pohledy, brouky atd., tak proč nikdo nesbírá klíšťata!? Navíc na jejich odchyt nepotřebuje člověk žádné nádobíčko, chloroform atd., stačí se jenom projít přírodou, udělat si  s celou rodinou takový hezký výlet a pak dorazit domů a vytočit je. Místo toho se z nich lidi pořád vytáčej sami a bojej se jich. Pro toho kdo by se rozhodnul ke sbírce pak doporučuju výbornou lokalitu pod Erbenovou vyhlídkou. Loni byla tato oblast vyhodnocena jako nejlepší, tam se jim daří, nikdo tam neseká trávu, pozemkový fond ani restituenti, tak je tam těm malým ňunínkům dobře. A taková ta všelijaká očkování proti kousnutí, tak to je jenom takový blábol s cílem vytahat z lidí peníze. Mám osobně vyzkoušeno, že po prvním pokousání jsem získal imunitu proti těm následujícím. Vytáčím je ze sebe skoro obden, a je mi úplně jedno jestli to je proti směru nebo ve směru hodinových ručiček, to je taky takový bolševický blábol, protože i rozbitý hodiny jdou 2x denně dobře. Některá jsou veliká jako cíněnky z ložiska. Když je člověk tak nějak blízce spjat s přírodou, tak si zvykne na všechno, i na cizopasníky. Jestli však má někdo opravdu strach, tak je tady možnost namísto neefektivního očkování použít obojek, nejlépe západoněmecký KILTIX, ten jsem dříve používal osobně, ještě před získáním imunity. Je totiž všeobecně známo, že dvě účinné látky, které obsahuje, propoxur a flumethrin, způsobují neplodnost samiček. Proto je vhodný pouze pro muže, ženám bych spíše doporučil kápnout si na noc za krk společně s nějakým parfémem pár kapek jakéhokoliv antiklíšťového prostředku. To mám taky spolehlivě ozkoušeno, jedna taková poloděvka se mě kdysi chtěla držet jako klíště, tak jsem jí ve spánku kápnul nějakej takovej sajrajt za ucho a hned ráno se sbalila a vypadla. Opravdové nebezpečí bych spíše spatřoval při sbírání borůvek hřebenem, tam je nutno každou z nich pečlivě prohlédnout jestli nemrská nožičkama, aby nám pak neodkráčel celý borůvkový koláč.

2 Zen Rohatý-Nasraný | 4. června 2007 v 15:51 | Reagovat

Ty obrázky by měly být barevné. Například nahoře na tom obrázku, kde je šest těch velkejch sviní, tak ta největší svině napravo je rudá.

3 tlustej | 6. června 2007 v 22:25 | Reagovat

Nsëska sem nazbiral při tllačení kola loukou 5kousků ale včas sem je střás.

4 pekky | E-mail | Web | 11. června 2007 v 23:04 | Reagovat

Vo výkendu tři kousky a to sem se fakt hlídal ale sekal sem kosou trávu voklolo  Weber hutte tak sem je asi hodně nasral tak na mě ty vycucávající komouši plný různejch sraček asi setky naskákaly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama