Jak jsou cejtit Sudety

16. března 2007 v 19:58 | Milan Pekky Bouška |  Názory - Články
"Němčina je pro mě dodnes tajemným jazykem z dětství…"řekl básník Radek Fridrich.
Já a moji vrstevníci jsme vlastně první generace, která severní Čechy bere jako svůj domov, cítí nějakou identitu a snaží se ji objevit, poznat tento prostor. Naši prarodiče, kteří sem přišli po odsunu Němců, ani naši rodiče si nějakou hlubší vazbu k tomuto místu vytvořit nemohli. To nebyla jejich krajina, přišli sem za prací, neměli tady kořeny a po válce samozřejmě ani nechtěli řešit, kdo tady byl před nimi. Vždyť Němci byli přece nepřátelé a po nich nesmělo nic zbýt, nesměli zanechat stopu. My jsme první generace, která to chápe jinak, je to náš domov a chceme ho poznat, proto o něm píšeme.

Po tom, co tady kdysi bylo, zůstávají stopy - osudy lidí, kteří tady kdysi žili. Rozhovor. a Ukázky
ROSSENDORFER HAHN

Rozpjatý kohout v stožáru mlýna,
s větrem se otáčí, ševelí, zpívá.

Dávná zní píseň v hrobech a maliní.
Pařát je zaťatý, plechový, do lidí.

Bodenbacher vypráví Žibřidovi o zavražděné Veronice Bergert(volně podle smírčího kříže u Kamenické Stráně)

Zajali mordýřku, zajali mordýřku,
Hle, u Rynartic v lesích.
Kdo se k ní přiblíží,
nespočine v klidu, v pánu.
Vrať se, krásná Veroniko Bergert,
tvé vlasy navážem na stonky trav.
Vrať se, krásná Veroniko Bergert,
tvé ruce obtočíme zlacenými stvoly žita.
Vrať se krásná Veroniko Bergert,
tvá ňadra zulíbají nápadníci flosarští.
Mordýřka již visí,
chycena v Rynarticích.
Zabila, zabila, zabila Veroniku, družku,
ze zášti, pro více prodaných korálků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 blackfoot | E-mail | 16. března 2007 v 21:03 | Reagovat

Já si teda osobně myslím za sebe jako takového, že vždycky záleželo jestli to byl západní nebo východní němec.Ty východní se přitom většinou chovali daleko hůř než ty západní. Teď už je to spojený do jednoho Německa,ale prý je to tam pořád tak nějak znát, ten rozdíl jako,říkali mi to různý lidi co tam jezděj třeba něco levně nakupovat. Ale o tom jsem tady psát nechtěl,spíš jsem chtěl ještě něco říct k těm vlajkám,radši to napíšu sem,protože než bych zase našel ten článek o vlajce z Tibetu, tak bych tu myšlenku zapoměl. Tak ještě jsem chtěl říct, že každý člověk se může sám sobě stát jakýmsi vlajkonošem nebo praporečníkem a nemusí mít jenom jednu svojí vnitřní vlajku, ale může jich mít kolik chce, jako třeba slipů na určitý den. Tyhle vlajky si může svobodně i pojmenovat, třeba "vlajka smutku, hnusu, lásky, nenávisti, pravdy,lži, nenávisti,odporu,soucítění a tak.Každý by měl mít taky na svém domě držák na prapor jako ho mám já.Tak to už asi bude konečně všechno z mé strany k těm vlajkám.

2 blackfoot | E-mail | 16. března 2007 v 21:09 | Reagovat

Ještě opravdu jednu poznámku k těm vlajkám, možná, že jsem někde nezvolil ta správná slova, ale já jsem teď žil delší čas v zahraničí a tak nějak jsem zapoměl některé správné české výrazy, tak se omlouvám, ty návraty jsou v tomto směru opravdu těžké a člověku tak nějak delší dobu trvá, než si zase začne pomalu rozpomínat na všechny ty zapomenuté výrazy, ten kdo žil delší dobu v zahraničí jako já, tak ten moc dobře ví o čem mluvím. To jsem chtěl říct jen tak na okraj, ale to se netýká třeba jenom těch vlajek, to je tak nějak všeobecně

3 blackfoot | E-mail | 17. března 2007 v 12:45 | Reagovat

Možná by bylo dobrý ještě říct, že se tý adaptaci časového manka odborně říká jet-lag.

4 Pazout | 18. března 2007 v 19:08 | Reagovat

Ja jsem byl jednou v zahranici na montazi.  Mluvili tam uplne jinak, nez na Strekove, ale jinak to slo.

5 Skorosloubky J.D. | 23. dubna 2007 v 18:27 | Reagovat

Harry Potter a všeobecný úpadek kultury

Datum: 17.7. 2005, 13:26 - před 2 dny

Britové nám opět předvádějí, kterým směrem bychom se měli vydat, chceme-li zůstat up to date. Měl-li být všeobecný trend pro nás hůře přístupný a chceme-li zůstat individualisty, mohli bychom se věnovat třeba studiu bible. Je-li i tato představa pro nás přinejmenším fádní, měli bychom třeba i možnost přestoupit na Islám. Ovšem ani to není nezbytně nutné. Můžeme sáhnout i po klasicích jako Shakespeare. Nebo vezměme třeba "Status Quo". Zrovna včera jsem se dozvěděl, že byli prohlášeni za nejlepší britskou live skupinou vůbec. Oslavili zrovna čtyřicet let od založení a jsou i nadále plně funkční. Nechceme-li se tedy zabývat ani biblí, ani koránem a je-li pro nás Harry Potter příliš plochý nebo kulturním příspěvkem nepříliš zralým, máme možnost přesto zůstat v britských kolejích a věnovat se kultuře "par excellence" a sice studiem pravě této londýnské skupiny. Studium nebude příliš namáhavé a bude navíc zábavným kulturně osvěživým soustem. Není totiž nutné obdivovat jen Margaret Thatcher nebo automobily Rolls Royce (už stejně britské nejsou), abychom uctili positivní britský vliv i na nás - kontinentální Evropany.      J.

6 Pavel "Prcek"Nováků | E-mail | 25. dubna 2007 v 21:49 | Reagovat

Každý přec ví, že východní němci k nám jezdili si pořvat, vykrmit se (strejda Berndt) a ty západní, důležitý, měli útrum, ech, západní strejda vozil i človíčky od nás ven. Bohužel měl peška a já s bráchou útrum. Tak jsem místo indiánů dostal po deseti letech cíga. No bodoval jsem aspoň na prumce.

   "Sudety" stojí za poznání, je to krásbý kraj a stopy po lidech tu zůstávají, ač většinou zarostlé a zničené.

7 hovado.Z | 15. června 2007 v 10:47 | Reagovat

Nojo, Henlajnovi vnuci to chápou jinak

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama