Plastic People jsou v Londýně

25. ledna 2007 v 15:52 | Milan Pekky Bouška |  Pozvánky - Akce
LONDÝN - Značnému zájmu britských médií se před svým středečním koncertem těší skupina Plastic People of the Universe a Marti Magor Jirous
Skupina v souvislosti s úspěšnou hrou dramatika Toma Stopparda Rock'n'roll, kde má jedno z ústředních míst, hraje v Londýně na jediném koncertě pod heslem "Britský debut jediné rockové skupiny, která změnila běh evropských dějin".
Koncert v Queen Elisabeth Hall, betonové vícefunkční koncertní síni na břehu Temže ve středu Londýna, je již vyprodán.

The Times už otiskl rozhovor, kde Vratislav Brabenec odpovídá na otázku, co bylo zdrojem inspirace pro plastiky jedním slovem: "Alkohol." Pak ještě dodává: "To je skutečný příběh Plastic People." Brabenec se také přiznal, že se trochu obává české premiéry Stoppardovy hry, protože Češi to možná budou považovat za trochu směšné, a protože je možná skupina ve hře podávána příliš heroicky. "Nebyli jsme hrdinové," dodal.
The Independent, ještě rozvinul zmíněný propagační slogan a v titulku svého článku uvedl, že Plastic People jsou skupinou, která změnila svět. Autor píše, že jejich politický význam se s trochou nadsázky takto popsat dá, ale "nikdo není schopen definovat hudbu, jakou dělají".
List cituje Stopparda, který o PPU řekl, že je potřeba si ujasnit, že komunismus neporazili oni. Stopparda na nich fascinuje právě to, že je politika vůbec nezajímala. "Na Západě chtějí být kapely chápány jako politicky angažované a nevadí jim, když tisk píše spíše o jejich protestu, než o jejich muzice. Ale Plastic People of the Universe se tohle nelíbilo. Chtěli, aby je lidé oceňovali kvůli hudbě." Díky Václavu Havlovi si pak podle Stopparda intelektuálové uvědomili, že život v pravdě může mít formu účasti na rockovém koncertě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anonym | 25. ledna 2007 v 15:58 | Reagovat

Svobodná hudba, svobodný texty, svobodný myšlenky.Ignorace moci. Tahle skupina má pro mě velký význam. Jen škoda, že už moc nekoncertujou....

2 h+j | 25. ledna 2007 v 16:00 | Reagovat

jako "hry" pana Havla. Kulturní sračka, Let Zeppelin ze žumpy.

3 zen | 25. ledna 2007 v 16:02 | Reagovat

viš hovno, stejně jako bolševik :)

4 pekky | E-mail | Web | 25. ledna 2007 v 18:58 | Reagovat

Ví někdo jakpak tam ty kluci zahráli.

5 greeny | Web | 26. ledna 2007 v 17:43 | Reagovat

královna tleskala

6 jelo bob | 26. ledna 2007 v 19:20 | Reagovat

Oni jsou popisovaní, trochu smyšleně, jak "jediná skalní skupina mít pozměněný běh evropské historie." nikdo zdá se schopný popisovat aktuální zvuk, které oni udělají, ačkoli nápomocný kritici volali to "volný jazz," "řídící skála '  n' válí" a "jako bouřlivý klezmer orchestr přední od Franka Zappaa."

Oni jsou plastoví lidé vesmíru (pojmenovaný po lince z Franka Zappaova píseň,) také známý jak plasty nebo PPU, a harpuna připomene 30th výročí zakládání výsadní listiny 77, lidská práva žádají to připravila cestu svržení komunismu v roce 1989.

7 pekky | 27. ledna 2007 v 11:54 | Reagovat

Pjekný syntetický psaní Bobe !

8 blackfoot | E-mail | 31. ledna 2007 v 21:23 | Reagovat

Jsem rád, že jsem ten koncert mohl vidět a slyšet i když jsem se to dozvěděl na poslední chvíli od kámoše. nelenil jsem ale a zabookoval docela mastnou letenku s Easy Jet. Naštěstí to u mě neni otázka peněz, mám jich jak sraček.

Queen Elizabeth Hall je naprosto nevhodné prostředí pro hudbu PPU, ale byla to obrovská satisfakce, jak by řekl klasik "to jsou ale paradoxy". Sešla se celá elita Charty 77, zahlídnul jsem Čuňase, Šustrovou, Šilhánovou, Milotu, Chramostovou, Rumla, Havla s antichartistkou Veškrnovou, Lanďáka a spol. Co se týče hudby, tak zazněly především starý fláky - 20, Francovka, Já a Mike, Podivuhodný mandarin, 100 bodů na text p. Vaněčka a na závěr magické Magické noci.

Pak se "slavilo" až do rána a druhý den jsem letěl domů a v duchu jsem si prozpěvoval "jó, jó, to se ti to spí".

No a abych nemusel přeskakovat zase do další rubriky, tak bych ještě chtěl říct k tomu seznamu ústeckých kapel, o kterých se tady někde jinde píše, že pro mě je nejvýznamnější ústecká kapela, na kterou se tam zapomělo, AC/DC. Naopak bych vyřadil z toho seznamu tu skupinu toho Dundra, jak pořád mění název a obsazení, která se v současné podobě dostala do zdegenerovaně-panoptikální podoby tří tragických figurek. Tou první je zpěvák a kytarista Dundr, který křečovitě ječí jako kleštěnec, druhý kytarista/jméno neznám/, zcela nezúčastněně odbrnkává to co musí, na opasku mu visí v místech kde má ptáka kabelka zřejmě s doklady a v ústech má dýmku jakou měl Klement Gottwald, vzhledem na mě působí jako vyšetřovatel STB. Ten třetí maličký, bubeníček, zřejmě bubnuje přesně jak má, tedy přesně do rytmu, ale zjevem je velmi podobný figurce Hurvínka z pohádky Hurvínkova strašidýlka.

Rockovou muziku  musí hrát rockoví muzikanti, třeba i méně řemeslně zdatní.

9 Mita | E-mail | 31. ledna 2007 v 22:36 | Reagovat

Jirka Sery

Ty jo ja ti zavidim tu tvoji odvahu a bohatstvi ja jsem mel stejny napad bohuzel jsem se jenom zmohl na prosbu k Plastikum jestli by mne nevzali sebou.A oni mi odepsali ze leti a ze letenka stoji 6000.No to jsem uz ja sracka nevydejchal i kdyz se mi ty penize valej vsude po bytu.Asi nejsem takovy beatnik jako ty Jirko.Bud zdrav a stav se nekdy

10 blackfoot | E-mail | 1. února 2007 v 9:40 | Reagovat

Ještě zpět k těm Plastikům. Nechápu, když pár dní po výročí založení Charty 77 měla výročí i Anticharta, která však žádné setkání s hudební produkcí neuspořádala, přestože to byl tak významný den v životě našich umělců, kteří jsou vždy svědomím národa. Mnozí z nich už dneska přeci mají také svoje plastiky, ale asi se báli, že už by je nikdo nepoznal.

Takové setkání mohla přeci odvysílat v přímém přenosu TV Nova, tý srandy co tam mohlo bejt.

11 manes | 2. února 2007 v 21:29 | Reagovat

Trochu jsem gůgloval, nikdo nedal míň než 4 hvězdičky:

hezká stránka pro ppulogy:

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=149893559

líbilo

http://entertainment.timesonline.co.uk/article/0,,14936-2565318,00.html

nelíbilo

http://www.thisislondon.co.uk/music/gig-23358141-details/The+Plastic+People+Of+The+Universe/gigReview.do?reviewId=23383031

líbilo

http://music.guardian.co.uk/live/story/0,,1999818,00.html

čížkové v UK

http://www.pohyby.co.uk/component/option,com_events/task,view_detail/agid,7/year,2007/month,01/day,24/Itemid,183/

12 Skorosloubky J.D. | 23. dubna 2007 v 18:01 | Reagovat

Nový den - nová šance

10.6. 2005, 10:30

Bezesporu je každému z nás známo, že se o angličtině tvrdí, že má ohromnou slovní zásobu. Z mého pohledu nejsem schopen toto tvrzení snižovat (ovšem ani posuzovat)          a proto hodlám k thematu přistoupit sice poněkud tumpachově, zato však polopaticky. Jako příklad vezmu české slovo silnice/ulice. Už to, že jsou ta slova hned dvě, mluví dostatečně  i pro bohatství české mluvy. Pro street mají Angličané a s nimi jazykem propojení Američané, Australané, Novozélanďané, Jihoafričané a jiní ještě i jiná označeni jako road, avenue, boulevard, highway, roadway, alley, way, lane, route nebo případně i path. I čeština má, jak už víme, jistá bohatství, i když je nutno přiznat, že globálně nepatří k příliš použitelným jazykům. A protože tedy patří k jazykům nepoužitelným, pokochejme se alespoň její rozmanitostí, kterou by i mnohá angličtina mohla závidět. Vezměme třeba rozcestí, které, když se k němu přibližujeme z druhé strany, už není rozcestím, nýbrž scestím. K tomu můžeme přičíst samozřejmě také ještě předcestí, zácestí, nadcestí, podcestí, soucestí a zákonitě se dopracujeme v této řadě také ke zcestí. O zcestí by bylo možno vést jistě i dlouhotrvající diskusi, ovšem myslím si, že by taková diskuse byla nejen bezútěšná, ale také poměrně neplodná a tudíž i zcestná. Holdujme tedy nejen bohatství jazyka, ale i velikosti ducha! A také ještě hezký weekend!     J.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama